Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stříhání drápků

10. 3. 2008
Příliš dlouhé drápky
Ve volné přírodě se tento problém v podstatě nevyskytuje.Naproti tomu v kleci rostou drápky a zuby často rychleji, než se obrušují. Drápky se stáčejí směrem dolů nebo do strany , nebo se ohýbají všemi směry. Pravidělne proto zoubky i drápky kontrolujte, drápky v případě nutnosti zkraťte :)
Také zuby stále dorůstají. Podávejte morčeti dostatek tvrdé potravy, například starý chleba, suchary nebo tyčinky pro hlodavce , větvičky , aby se zuby dostatečně obrušovaly. Pokud jsou zoubky dlouhé morčeti dává pořádně zabrat se najíst a tedy musíte k veterináři na zkrácení ( S Lili jsme tam jednou byli a řeknu vám nic příjemného!! :(  )

Strříhání drápků
U starších morčat se již drápky samy neobrušují přirozeným způsobem. Potom musí být pravidelně zkracovány. Správné uchopení si raději nechte ukázat od veterináře , protože zastříhavání drápků není vůbec snadné.Na co musíte dávat pozor:
Při stříhání držte jemně tlapku morčete a chlupy odhrňte.
Abyste předešli třepení drápků ,můžete použít speciální kleštičky.Při sprácném vedení střihu ale postačí i normální kleštičky na nehty.
Drápkem prochází zároveň s nerovoým zakončením take krevní céva.Pokud se poraní ,morče bolí a krvácí (což se mi jednou stalo, vezměte desinfekci a morčetli tlapku ošetřete ). Střihejte kosuek za cévkou šikmo dolů.Střih je tak přizpůsoben profilu drápku.
U tmavých drápků cévka nejde vidět.Pracujte raději ve dvou - jeden morče drží a svítí zepoda bodobvým světlem (malou baterkou). Druhý stříhá.

Obrazek